News,  Others,  People,  Post

Bir Coronavirüs Yazısı

Dünya bir pandemi krizinde ve koronavirüs yazısı paylaşanları belli bir kitle sevmiyor. Bir coronavirüs yazısı da benden! Kusura bakmayın!

Görünen o ki coronavirüs ile ilgili paylaşımlar yapılınca bir takım kitlenin hoşuna gitmiyor, eleştiriliyor. Evet, zor günler geçiriyoruz tüm dünya olarak. Evet, herkesin psikolojisi böylesine ani ve büyük bir değişikliğe elverişli olmak zorunda değil. Evde kalmak, herkese virüslü bir canavar gözüyle bakmak; hele ki hapşırdığında ya da öksürdüğünde herkesin garip bakışlarına maruz kalma, kendinden şüphelenme, ekonomik endişe içinde yaşama kolay bir durum değil. En büyük zararı bence ekonomik ve psikolojik oldu.

Dünyanın alışkanlıkları değişti, kimilerinin öncelikleri değişti. Değişen şeylerin iyi mi, kötü mü olduğu değişen şeye göre tartışılabilir. Belki eskiye asla dönemeyecek bir şeyler de oluyor. Bunların hepsi ayrı ayrı kişisel görüş ve tartışmaya açık. Bu duruma dünya krizi diyebiliriz belki de!

Image for post
Bir Coronavirüs Yazısı
Psikolojik etkileri;

Benim burda esas dikkatimi çeken şey; bireylerin günlük yaşamlarındaki kişisel görüşlerine ne zamandan beri saygı duymaz olduk?

Bu insanlar belki yalnızlaştığımız bu günlerde seslerini böyle duyurmak istiyor, yalnız olmadıklarını görmek istiyorlar. Eleştirmek yerine belki de sadece susmak gerek. Yalnızlaşmanın getirdiği psikolojik sorumluluğu paylaşmalı ve birbirimize destek olmalıyız. Fikirlere saygı duymak zor olmasa gerek. Birbirimize her zamankinden daha fazla destek olma vakti. Bu sebeple, ben de bir koronavirüs yazısı paylaşıyorum.

Image for post
Bir Coronavirüs Yazısı

Birbirimizin fiziksel olarak yanında olamıyoruz. En azından mevcut şartlarda saygı duymalı, ve duyulmak isteyenleri dinlemeli belki de! Psikolojimizin bağışıklığımızı etkilediği aşikar iken, her birimizin daha anlayışlı olma günleri bu günler! Umarım hepimiz sağlıklı günler geçiririz. Koronavirüs en kısa sürede hayatımızdan çıkar da, normal yaşantımıza her birimiz sağlıkla döneriz. Belki döndüğümüzde şimdiki normal yaşantımız yerine değişmiş bir hayat şartları ile karşılaşabiliriz. Düzen, sistem değişmiş olma olasılığı var. Bu kadar hızlı hayatımıza giren illet, girdiğinden daha hızlı çıkar umarım. Ama çıktığında, yeni sisteme, düzene de psikolojik olarak kendimizi ne kadar hazırlarsak, o kadar daha ‘normal’e dönebiliriz. Aksi taktirde bir başka psikolojik evreyle karşılaşmamız söz konusu. Değişime ne kadar yatkınsak o kadar hazırız demektir. Haydi dünya, sınav verme vakti. İnsanlığın birbiriyle iletişim sınavı da olabilir, anlayış sınavı da olabilir, destek sınavı da! Hangisini yapamıyorsak onun sınavı! Herkes için farklı bir sınav olabilir bu!

Image for post
Bir Coronavirüs Yazısı

Sağlıklı kal!

İlknur Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir