News,  Others,  People,  Post

Duygusal Zeka Nedir, Ne İşe Yarar?

İngilizcesi Emotional Quotient’ ın kısaltması olan EQ, diğer söylemle Emotional Intelligence; Türkçe adıyla duygusal zeka olarak biliyoruz.

Duygusal Zeka, Amigdala’yı (badem şeklinde, duyguları yaşadığımız beyin) Neokorteks (beynin üst ön kısmı- mantıklı, bilgiye dayalı, zeki, bilişsel kısım) ile tanıştırmaktır. Daha basit bir tanımla; duygusal zeka kendi duygularımızı ve hislerimizi anlamlandırabilme ve tanımlayabilme becerimizdir.

Duygusal Zeka, IQ diye bildiğimiz analitik zekamız gibi, ölçülebilen bir zeka türü değildir. Bir insanın ne derece gelişmiş bir duygusal zekası olduğu bilinemez. Fakat duygusal zekası düşük bir insan, üzerinde çalışarak kendini geliştirebilir ve duygusal zekası yüksek bir insan haline gelebilir. Duygusal zekası düşük insanlardan biri iseniz, insanların sizden uzak durmasını kabullenmeniz ya da duygusal zekanızı geliştirmeye karar vermiş olmanız gerekir. Duygusal zekası gelişmiş insanlar, diğer insanlar tarafından magnet gibi görünür. İnsanlar, duygusal zekası yüksek kişilerle zevkle, mutlulukla iletişime geçmek isteyecektir.

Image for post
EQ
Dünyada Duygusal Zekaya bakış;

Son zamanlarda Avrupa, İngiltere gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olarak tanımlanan ülkelerde bazı iş yerleri, çalışanlarının duygusal zekasını geliştirmek için eğitimler vermektedir. Hatta EQ departmanı ya da insan kaynakları bünyesinde EQ bölümü oluşturduklarını da biliyoruz. Böylece Duygusal Zekası yüksek insanların hayat motivasyonları ve iş motivasyonları çok yüksek olduğu bilindiğinden, çalışanlarından maksimum başarıyı sağlayabileceklerinin bilincindeler.

Image for post
Zeka
Kazanımlar;
  • Duygusal zekayı geliştirmenin ilk kazanımı kendi duygularımızın farkında olabilme, o an ne yaşadığımızı ve hissettiğimizi tanımlayabilme süper gücüdür. Gelişmiş bir duygusal zeka, sinirimizi, üzüntümüzü, ya da her ne duygu yaşıyorsak onu fark edebilen bir birey haline gelmemizi sağlayacaktır. ‘Elimde değil, sinirleniyorum, üzülüyorum, duygulanıyorum’ vb. gibi cümlelerimizin elimizde olmayan sebebini fark edersek, elimizde olmama nedenini ortadan kaldırabileceğiz. Bir başka deyişle; duygularımıza hakim olmaya yaklaşmış olabileceğiz.
  • Duygularımızı anlamlandırır ve tanımlarsak; başkalarının duygularını anlama süper gücünü de kazanmış oluruz. Başkalarının duygularını anlama becerisi duygusal zekayı geliştirmenin ikinci aşaması. Birileriyle sohbet ederken karşımızdaki insanın ne hissettiğini anlamak ve sohbetimize istediğimiz gibi hakim olmakla beraber, sohbet ettiğimiz insanları da sohbetimiz içerisinde yönlendirebileceğimiz bir süper güç kazanabiliyor oluyoruz.
  • Başkalarının duygularını anlamak ve onları anladığımızı doğru yansıtmak için Empati yeteneğimizin iyi olması gerekir. Duygusal zeka empati yeteneğini geliştirir. Empati öğrenilebilen bir beceridir. En başarılı akıl sağlığı profesyonelleri genellikle bu alanda mükemmeldir.
  • Duygusal Zekamızı geliştirmenin bir sonraki aşaması kendi duygularımızı dizginleme ve yönlendirme süper gücüdür. Duygularımızı yok edemeyiz, fakat hakimiyetimiz altına alabiliriz. Bu süper gücümüz de beklenmedik durumlarda daha mantıklı, duygularımıza yenik düşmeden hareket etmemizi sağlayacaktır. Bu da iş yerindeki ilişkilerimizde, evde eşimiz-çocuğumuz-anne babamızla ilişkilerimizde, arkadaşlarımızla; kısaca hayatımızın her alanında daha iyi performans göstermemizi sağlayacaktır. Bu süper gücümüz duygularımızı sadece yönetme değil, onları istediğimiz şekilde düzenleme yeteneği de kazandıracaktır.
Image for post
Duygular
Sonuç Olarak;

Duygularımız bizim hayatta en büyük yol göstericilerimiz. O halde duygularımızı iyi tanımak, onları kontrol etmek hayattaki klavuzumuzu daha doğru okuma şansı elde etmek demektir.

“Duygular bize enerji yükler”.

Psikolog Leyla Navaro

Duygularımızın bize yüklediği enerji ile besleniyorsak o enerjinin ne olduğunu bilip, istediğimiz gibi yönlendirebilmemiz, enerjimizi istediğimiz yerde tutmamızı sağlayacaktır. İki zıt duygunun enerjisi aynıdır. Sadece madalyonun farklı yüzleridir. Bize madalyonun işimize yarayan kısmına bakmamızı sağlayacaktır. Örn; Korku, panik / cesaret, heyecan.

“Duygu dünyası yeterince gelişmeyince insanın gönül fakirliği performansla giderilir”.

Engin Geçtan

Duygusal Zeka, hırslarımıza yenik düşmemize, kendimizi başkalarına kanıtlama ya da gösterme çabamıza gerek kalmadan, mental olarak daha rahat bir hayat yaşamamızı sağlar.

Konuyla ilgili diğer yazımı da okumak isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili podcast programımı dinlemek isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

İlknur Yıldız