News,  Others,  People,  Post

Duygusal Zeka Ne İşe Yarar

Hayatta her alanda bana yardımcı olan ve olmaya devam eden duygusal zeka, bana göre başarının ve mutluluğun en büyük anahtarlarından biri olan konu.

Nelere, nasıl etki ettiğine beraber bakalım:

↔️Sabır: Duygularımızın sebebinin temel nedenini bilmemiz, sabır eşiğini artırmaya yardımcı olur.

↔️Esneklik: Duygularımızın kontrolünü ele almak, değişen durumlara ayak uydurma kabiliyetimizi artırır.

↔️Cesaret: Engelleyen duygularımızın sebeplerini bildiğimiz, cesaret duygumuzu daha fazla kullanabilme olanağı sağlar. Bu durumda sebepleri bilmek, çözüm bulmayı kolaylaştırır.

↔️Adaptasyon: Engelleyen duyguları dönüştürebilme gücü, adaptasyon yeteneğini artırır; ve bu da konfor alanından çıkabilmeyi kolaylaştırır.

↔️Motivasyon: Kendimizi motive eden duyguyu bildiğimiz zaman, motivasyonumuzu yüksek tutmamız daha fazla mümkün olur. Bu da motivasyonun anahtarını elimizde tutmamızı sağlar.

↔️Huzur: Huzursuz eden duygularımız ile çalışmak onların sebeplerini anlamamıza yardımcı olabilir. Bu duyguları dönüştürmemize yardımcı olan en büyük verimizdir. Bu da içsel huzur anlarımızı daha fazla yaşamamız demektir.

↔️Kendini Daha İyi Tanıma: Mutlu eden, motive eden, huzursuz eden, mutsuz eden… Hangi duygu olursa olsun, gerçek sebeplerini bilirsek, kendimizi daha iyi tanımamıza vesile olur.

↔️Bakış Açısı Geliştirme: Duygularını dönüştürmek, bakış açısını geliştirmek demektir. Bakış açısını geliştirmek de; farklı düşünme olanakları sağlar.

↔️Problem Çözme: Problemi çözmek için ihtiyacın olan bakış açısını -duyguyu- biliriz. Bu da problem çözme kabiliyetimizi geliştirir.

↔️Değişim: Konfor alanından çıkmaya ve genişletmeye yardımcı olan duygulara odaklanmak; hayatımızdaki, istediğimiz değişimi gerçekleştirmeye olanak sağlar. Değişim bizim için zorlu olmaktan çıkar.

↔️Liderlik: Duygularımızı doğru yönlendirebiliyor olmak demek, stres ve kaygı düzeyinizi kontrol edebiliyor olmak demektir; ve bu da başkalarına da örnek olabileceğimiz liderlik özelliğini geliştirir.

Sonuç Olarak;

Duygusal zekanın hayatımızın olmazsa olmazı olduğunu düşünenlerdenim. Analitik ve duygusal zekayı beraber kullanmak demek, başarının olmazsa olmaz anahtarı demek.

Duygusal zeka üzerine çalışmak ve geliştirmek beni hayatta daha mutlu ve huzurlu bir insan haline getirdi. Etrafıma pozitif katkıları oldu. Duygularımı kendi istediğim yönde dönüştürmemi sağladı.

Sizler, kendinizde duygusal zeka ile ilgili çalışmalar yapıyor musunuz? Sizler bu konuda neler eklemek istersiniz?

Henüz kendinizde çalışmaya fırsatınız olmadıysa, duygusal zeka benim esas ilgi alanım. Duygusal zeka ile ilgili görüşmek isterseniz, bana ulaşabilirsiniz.

Duygusal Zeka ile ilgili diğer yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bu konudaki podcast programıma buradan ulaşabilirsiniz.

İlknur Yıldız, Duygusal Zeka

İlknur Yıldız