News,  Others,  People,  Post

Ebeveynlere…

Ebeveyn

Bir ebeveyn bütün dünyayı değiştirir…Ve daha da önemlisi o Sen’sin!

 

Bir erkeği düşün,

Dünyaya gelmeden, erkek olduğu öğrenildiğinden itibaren sevinçler, gurur duymalar, hazırlıklar vs.. Doğduğunda ise kucaktan kucağa gururla taşımalar, ailesinin başı dik.. Büyüdükçe her hareketiyle gurur duyulan; ettiği küfürle, dövdüğü adam sayısıyla… En değerli şey kendisi, ne yaparsa yapsın, erkek o!

Bu erkek büyüdü, erkeklerin değerli olduğu, kadının değersiz olduğu öğretilen başka bir kadınla evlendi. Yeri geldi dövdü karısını, yeri geldi sevişti, ama sevmedi! Sevgi nedir bilmiyordu çünkü… Kadınlar onun için yaratılmıştı çünkü; sevmesine gerek yoktu. Ve bu kısır döngü böyle devam etti.

Bir kızı düşün;

Bu erkeğin bir kızkardeşi olmuştu sonra. Kızları olduğunu öğrenen aile, “eh iyi evde yardım eder büyüyünce; kız da olmazsa olmaz canım” denildi. Bir erkekleri daha olsaydı belki daha gurur verici olurdu ama nasıl olsa bir tane vardı; sorun yoktu o yüzden. Anneye yardım edecek birine de ihtiyaç vardı. O kız büyürken susturuldu; konuştukça dövüldü; kızıldı ona! Sessiz sessiz evde işe yaradığı zaman kimse sesini çıkarmadı sadece; böylece o kız anlamıştı eğer susarsa, “görevlerini” yerine getirirse, kimse onu azarlamayacak, dövmeyecekti. O da görevini yaptı. Sonra kendisine bile sorulmadan evlendirildi. Bedenine dokunulmasaydı aslında eski hayatından bir farkı olmayacaktı. Yine hizmet edecekti; ama evliydi artık. Çocuklar doğurmalıydı. Baska gurur duyulası erkekler, yardımcı olacak kızlar… Ve bu kısır döngü böyle devam etti.

Bu senin hikayen olmayabilir. Senin hikayen “yok canım bu kadar da değil” dediğin bir hikaye de olabilir. Ama dünyaya dışarıdan; şu büyük pencereden bir bak isterim. Erkek egemenyasını biraz görebilirsin. Bu anlattıklarım belki tek bir örnek, bir sürü örnek arasından; ama dünyanın neresine gidersen git, erkek egemenyasını görebilmen mümkün. Ve bu bizim inançlarımıza işlemiş. Belki ruhumuza işlemiş desem daha anlaşılır olacak ama; ruh kirlenmez, yanlış yapmaz, Sen zihnini farklı inançlarla, dünyada dayatılan doğrularla doldurduğun zaman oldu olan. Ruhunu kapatıp sadece zihninle ‘senin bile istemediğin inançlarla’ doldurduğun için; sen de mutsuzsun; yetiştirdiğin çocuklar da mutsuz; ve çıkar yol bulamadan kabullenmiş bir halde hayatına devam ediyorsun. Mutsuz gelecekler yaratmaya devam ediyorsun.

Peki bu böyle devam mı edecek?

Senden; annenden de aldığın bilgilerle; annenin sana hamileliğinden itibaren şu ana kadar olan hayat hikayeni yazmanı istiyorum. Acele etme, gerçekten odaklan. Hiçbir detayı atlama! Yavaş yavaş ve dönemlerini sırayla yaz; karışık yazma ki bir seyi atlamamış ol (Geçmişten geleceğe). Aklına farklı dönemden birşey geliyorsa başka bir yere not al; ve o döneme geldiğinde notlarından bak, yaz. Bugüne geldiğinde, hikayenin ilk kısmını bitirmiş olacaksın.

Bu ilk kısmı dediğim; şu ana kadar yaşamış olduğun her şeyi oku ve okurken sana yanlış gelen “duyguyu” baska bir yere not al. Duygularını evet!

Geldik hikayenin ikinci kısmına!

O not aldığın duygularını dök önüne. Hoşuna gidenlerden başla. Kalmasını istediklerinden. İstediğin duygular olmaları için nelere ihtiyacın var onları da yaz.

Ve geldik seni rahatsız eden, hiç istemediğin duygularına.

Orada olmalarının sebeplerine bak. Çünkü sen kendi hayatını yazdın. o yazdıkların senin hayatın ise, istemediklerinin ne işi var? Hiç bir sekilde istemiyorsan, veda etmene engel olanları da düşünebilirsin. Ne olsaydı veda edebilirdin ve bunun için neye ihtiyacın var?

Elindeki tüm bu istemediğin duygulardan kurtulduğunda, istediklerinle beraber; bundan sonra yaşamak istediğin hayatını da yaz dilersen. O hayat kaleminin ucunda kağıtlara dökülebildiyse, hayatına da uygulayabileceksin demektir. O istediğin hayatı senin hayatın yapman için neler mümkün?

Evet; zaman alacak. Yer yer gülümseyeceksin, yer yer duygulanacak, belki de ağlayacaksın. Ama hiçbirisini atlamadan olmasını istediğin gibi baştan yaratabilirsin. Ve bunu düşününce harcadığın zaman, zorlanmaların senin en büyük başarın olacak. Hayatının geri kalan kısmını olmasını istediğin gibi yazabilme şansın var artık. Artık kendine değer veren, kendi değerlerini bilen ve sahiplenen birisin. Başkalarının sana değer vermesini, saygı duymasını, taktir etmesini beklemene gerek kalmadı. Sen kendin icin bunları yapınca herkes önünde eğildi zaten!

Evet yazımın başlığı ebeveynlere!

Sen değişirsen dünya değişir. Gelecek değişir. Kendi değerlerini bilen, ruhu tertemiz bir ebeveyn, sen değiştin! Seninle temas eden herkes değişti, dünyan değişti. Senin yetiştirdiğin kız çocukları değişti. Erkek çocukları değişti. Dünya eşit, değer veren, değer gören dünya oldu.

Korkma, değiştir istemediklerini; dünyayı, geleceği sevgiyle, saygıyla donat. Senin elinde!

İlknur Yildiz

Ebeveyn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir