News,  Others,  People,  Post

Hayat Amacımız

Hayatın iki amacı var. Bunlardan biri; kendini tanıma, tam anlamıyla bilme ve keşfetme. Ki bu bence bu kadar değişken bir dünyada ömrümüzün sonuna kadar sürecek bir süreç. İkincisi ise sadece kendinizin bileceği bir amaç! Ama bunun için birincisini bilmemiz gerek. Hayat amacımız nedir?

Bu yazımda birincisinden bahsedeceğim zira ikincisini sizden başka kimse bilemez!

İnsanoğlu hayata gelir ve belli bir döneme kadar sadece başkaları tarafından yetiştirilir. Bilinçli düşünme dediğimiz döneme insanlar ortalama 12 yaşından sonra geçerler. Bu dönemden önce hayat amacımızın sinyallerini veririz. Bizi yetiştirenler, bu sinyalleri gözlem yoluyla farkedebilir. Bunun da ne kadar objektif olabildiği önemlidir. Ailelerin kendi hayalleri değil de, çocukların sevebileceği konulara yönlendirebilmeleri, objektif bir bakış açısıyla gerçekleşebilir. Bununla beraber olgun yaşlara geldikten sonra, yaşam amacımızı kendi kararımızla belirleyebiliriz. Yazımın başında bahsettiğim ikinci hayat amacı, herkesin sahip olması gereken bir şey değildir. Fakat ilki; kendimizi tanımamız, keşfetmemiz, kesinlikle her bireyin kendi sorumluluğudur ve en önemli amacıdır.

Kendini bilemeden, tanıyamadan yaşamak kolay olandır belki de. Çünkü sorumluluk gerektirmez. Fakat bu alelade yaşamak diyebileceğimiz bir hayat, dolayısıyla tatmininsiz yaşanılan bir hayat olabilir.

Ne istiyorsun,

Neden keyif aldığını, neyi sevdiğini ya da sevmediğini bilemeyen bir birey; haklı olarak karar vermekte de oldukça zorlanır. Bu da yaşam sınırlarının nereden başlayıp nerede bittiğini bilemeyen birey olarak yaşamak demektir.

Image for post
Hayat Amacımız

Kendini tanımaya çalışan, gelişimine değer veren insanlar için, hayatta tatmin olma düzeyinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu bireyler kendi hayatını, kendi karakterlerine uygun yaşar. Kendi inançlarını keşfeden, hayatta dengesini bulan kişi; karşılaştığı beklenmedik durumlarda dahi kendini tanıyabildiği için, kendisi için en doğru kararları vermeye yakın birey olur.

Image for post
Hayat Amacımız
Uçuşan Fikirler;

Hayatta zaman zaman birilerinin desteğine, kararlarımızı danışmaya ihtiyacımız mutlaka olur. Fakat bazen bizlere yüzlerce iyi fikir sunulsa dahi kafamız karışabilir; ki bu da kararsız kalmamız demektir. Bu durumda hiçbir şey yapamayabilir ya da başarısız denemelere maruz kalıp pes edecek duruma gelebiriz. Veya başkalarının fikri ile seçim yapabilir ve bizi esas mutlu edebilecek kararı es geçmiş olabiliriz.

Bir diğer yandan; kendimizi geliştirmekle ilgilenen bizlere sunulan yüzlerce karar içinden kendi değerlerimize, inançlarımıza, mizacımıza en uygun olanı kendi süzgecimizden geçirerek bulabiliriz. Bu da başarıya daha yakın olabilme şansımızı artırabiliriz.

Image for post
Hayat Amacımız
Hayatta kendini tanıyan, duygularının farkında olan, hayatın içinde daha fazla pozitif odaklar bulur.

Kendini daha yakından tanıyan bireylerin kendi çevreleriyle olan ilişkileri daha olumludur. İlişkilerinde davranış şekilleri daha bilinçli ve yapıcıdır. Kendini tanımayı seçen bireyler, daha dengeli bir hayata sahip olabilecekleri için daha mutlu bireylerdir. Her birey özgündür. Dolayısıyla eşsizdir. Bu sebeple de bizi, kendimizden daha iyi tanıyan biri olamaz. Öncelikli yaşam amacımız kendimizi tanımak olmalı ki mutlu ve daha tatminkar hayata daha yakın olabilelim. Eğer ki ikinci yaşam amacımız olduğuna inanıyorsak ve bulmak istiyorsak, ilkini bilmeden ikincisine ulaşmamız imkansızdır.

Image for post
Hayat Amacımız
İletişimimiz;

Bazen kendimizi dahi tam olarak tanımadan, bir başkasına; belki eşimiz, arkadaşımız, kardeşimiz ya da çocuğumuza ’Seni benden daha iyi kimse bilemez.’, ‘Ben seni çok iyi tanıyorum.’, ‘Ne istediğini/hissettiğini biliyorum.’ gibi haddimiz olmayan cümleler kurabiliyoruz. Kuracağımız bu cümlelerin karşımızdaki insana saygısızlık olduğunu düşünüyorum ben. Bundan ziyade, kendi fikrimizi dikte etmeden, karşımızdakinin fikrine saygı duyarak kurduğumuz iletişim; ilişkimizdeki güveni ve sempatikliği artırır.

Denge;

Kişi kendini geliştirdiği, keşfettiği zaman kendi hayatına yapabileceği en büyük iyiliği yapar. Hayatındaki kişilerde ve kişilerin bizlere bakış açılarındaki farkı açıkça hisseder. Bu da hayatlarında -eğer varsa- dengede olmayan alanların düzenlenmesine, dengeye girmesine yardımcı olur. Hayatımızın akışının rolantide gitmesine izin vermek yerine, sorumluluğunu elimize alarak; daha kontrollü bir hayata sahip olabiliriz. Hayatımız her zaman süper dengede kalmaz, beklenmeyen değişiklikler olur; bu da dengemizi bozacak durumlar oluşturur. Fakat kendisinin her anlamda farkında olabilen birey; bu durumu sahiplenir ve üstesinden gelir.

Kendimizi tanıma yolculuğumuzun hayat boyu sürmesinin sebebi de, hayatın değişkenliğidir. Bizler de hayatın bir parçası olduğumuzdan, değişkeniz. Dolayısıyla kendimizi tanıma yolculuğumuzun grafiğini hayal edersek, kendimizi geliştirme ile ilgilendiğimiz süre başında, hızla yükseldiğini, zaman ilerledikçe yükselmelerin dikine değil daha yatay fakat hala yukarı doğru bir pozisyon aldığını fark edebiliriz.

Image for post
Hayat Amacımız

“Kendisiyle mücadele edebilen insan, en değerli insandır”.

Jackson Brown

”Sürekli olarak kendini yönetebilmek, insanın sahip olabileceği en değerli yeteneklerden birisidir”.

Bertrand Russell

İlknur Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir