News,  Others,  People,  Post

Kimim Ben?

Çocukları çok dikkatli gözlemleyin. Çocuklar, an’ı yaşarlar. İsteklerini ertelemezler. Büyüdükçe bilgi işleniyor, değişiyor, ve yetişkin oluyoruz. “Özümde kimim ben?” sorusunun cevabını bilmiyorsanız, gelin beraber bakalım.

Bizler öncelikle içgüdüsel hareket eden varlıklar olarak dünyaya geldik. Büyüdükçe; doğru/yanlışı, inançlarımızı, korkularımızı öğrendik. Öğrendikçe muhakeme yeteneği geliştirdik, karar verebilen varlıklar olduk. Kendi doğru-yanlış skalamızı belirledik, konfor alanlarımızı oluşturduk. Bilinenler (tecrübe ettiklerimiz, aşina olduklarımız) daha uygulanabilir geldi. Konfor alanımızdı artık, bunların içinde de alışkanlıklarımız oluştu. Gittikçe etrafımızdaki çemberi (konfor alanımızı) farkında olmadan daralttık.

Yapabildiklerimiz çok azdı; yapamadıklarımız ve korktuklarımız lebi-derya…

Hiç kimse çocuk kalmaz, yetişkin oluruz, olmaya çalışırız. Anne-babalarımız bize doğru yolu göstermeye çalışırlar. Kendi hayat tecrübeleri ile bizi iyi birer yetişkin haline getirmeye çalışırlar. Bazı anne-babalar konfor alanları içinde kalır; ve yetiştirdikleri çocukları da. Çocuklarını o daire içerisindeki doğru-yanlışlarla, tecrübelerle yetiştirirler. Kendi konfor alanlarından kendileri çıkmaya korktuklarından, çocuklarının da çıkmasını istemezler. Kimi anne-babalar da çocuklarına sadece rehber olur, kendi dairelerini, konfor alanlarını oluşturmalarına izin verir.

Image for post
kimim ben
Konfor Alanı;

Yetiştirilme şeklimizin bir önemi olmaksızın; sadece öğretilenlerle yetinirsek eğer, küçük bir konfor alanı içerisinde hareket etmek zorunda kalırız. Hayatta o dairemizi büyütmekle ilgilenirsek kendimizi daha fazla yetiştirebiliriz.

Yetişkin olduğumuzu düşündükçe etrafımızdaki insanları kendi ‘doğru’larımızla eleştirdik, yargıladık. Belki de bizim doğrularımızı dayatmaya çalıştık. Hiç düşünmedik onun bakış açısını, doğrularını, hatta bulunduğu koşulları… Kendi koşullarımızda, kendi doğrularımızı nasihat ettik. “Senin yerinde olsaydım” dedik. Kendimizi onun yerine koyamadığımızı düşünemedik. Kendi koşullarımızda, onun adına verebileceğimiz, potansiyel kararımızı dillendirdik.

Kendi konfor alanımızdan çıkmak, ne kadar zor ise; başkasına çıkmasını söylemek de o kadar kolaydır. Empati yapmak çoğu zaman gerçekten zor olabiliyor. Ama yaptıkça da, daha fazla kolaylaşır. Bu da empati yaptığımız insanları yargılamak yerine, onları anlamamızı sağlar. Bu da anlayışlı olabilmemizi ve de bize kazandırdığı tecrübe ile hayatta daha geniş alana yayılabilmemizi sağlar.

Bizlere bu güne kadar öğretilenleri olduğu gibi kabul eden ve yetinen; bize “biçilen” kimliğimiz mi? Yoksa bizlere öğretilenleri kendi süzgecimizden geçirerek, üzerine eklediğimiz tecrübelerle, bilgilerle kendi konfor alanlarımızı oluşturduğumuz bizlere ait olan kimliğimiz mi? Gerçekte kimim ben?

Image for post
kimim ben
Öğrenmeyi içselleştirmek;

Öğretilenleri olduğu gibi yaşamayı seçmeyi, hazıra konmakla eşdeğer tutuyorum. Hazıra konma tabiki kolay gibi gözüküyor. Bizlere ait olmayanı yaşamak bizlere duygusal tatmini sağlamayacağından, hayatta tam olarak mutluluk getirmeyeceğine inananlardanım.

Kendimizi geliştirmenin, hayatta bitmeyen yolculuk olduğunu bilmenin, zor bir yol gibi göründüğünü biliyorum. Kendi hayatında kendi doğru-yanlışlarını oluşturmanın, kendi bilgi birikimini sürekli artırmanın keyfini alınca bunun zor değil, hayattaki tatmini artıran yol olduğunun farkına varabiliriz.

Bazen çocukluğumuza bakıp, işlenmemiş halimizle neyi severdik, tutkularımız neydi gibi sormak istediğimiz her türlü soruyu sorup çocuk kimliğimizden aldığımız cevapları yetişkin kimliğimizin de yardımıyla değerlendirirsek, aradığımız cevaplara yaklaşmış olabiliriz.

Özümde kim olduğumu bulabilmenin yolu kendime sormaktan, bilgi dağarcığımı artırmaktan, tecrübe etmekten geçiyor.

Kendimizi tanıyarak; hayattaki amacımızı bilir, isteklerimizin farkına varırız. Kararlarımızın doğru olup olmadığından daha emin olabiliriz. Bu da, mutlu olmanın anahtarını elimizde tutmamızı sağlar.

Kim olduğumuzu unutmayalım. Kim olduğumuzun peşinden gidip onu bulalım. “Özümde kimim ben?” sorusunun cevabına biraz daha yaklaştık mı?

Ilknur Yildiz