News,  Others,  People,  Post

Korkularımız!

Martı Jonathan bezginliğin, korkunun ve öfkenin bir martının ömrünü kısalttığını, bunları zihninden uzaklaştırdığında ise hoş ve uzun bir yaşam sürebileceğini de fark etmişti.

Martı, Jonathan Livingston

Bir yolda giderken çıkmaz sokak olduğunu fark ediyor ve ilerlemenin imkansız olduğunu düşünüyorsak, orada korkularımız vardır.

Hayatta çıkmaz sokak yoktur, yolumuza duvar örüldüğünü ve aşılmasının imkansız olduğunu düşünüyorsak, o duvarın adı: Korkularımız. Tıpkı Matrix filminde denildiği gibi; aslında duvar yok, o zihnimizin yarattığı hayali bir şey.

Photo by Andrea Piacquadio from Pexels Korkularımız

Korkularımız çoğu zaman önyargıdan kaynaklanır.

%100 Düşünce Gücü, Jack Ensign Addington.

Ehh içinden geçilebilen duvarlar ise o korkular, neden duruyoruz?

Sebebi; duvarın içinden geçerken birazcık acı çekiyoruz. Aslında o çektiğimiz acı, son nokta ama onu yaşamaya da korkuyoruz. Çünkü alışık olduğumuz durumu terkediyoruz ve hayatımızdan çıkardıklarımız acı verir. Çünkü beyinin alışık olduğu durumu bırakıyoruz. O da duvar içindeki ayrı bir duvar! Bütün bu duvarları aşmaya karar verdiğimizde ise “risk” alabilip, rahatça duvarın diğer tarafına geçebiliyoruz.

Her duygu zıttıyla beraberdir. Birbirinden ayrılmalarına imkan yok. Dolayısıyla yaşamak istemediğimiz duygunun zıttının ne olduğunu bilirsek, bir başka deyişle madalyonun öbür yüzünü; o madalyonu diğer tarafa çevirmek kolaylaşır. Örneğin; korkunun zıttı cesarettir. Korkuna tabi olmak mı, cesaret duygunun peşinden gitmek mi? Hangisi sana hayatta daha güzel kapılar açar, hangisinin riskini almaya değer?

Photo by Dids from Pexels Korkularımız

Korkularımız, bizleri hayatta korumak için ortaya çıkan duygularımız aslında. Bu sebeple o duyguya kötü diyemeyiz. Korkularımızın amacı bazen bizi risklere karşı uyarmak, bazen tehlikelerden korumak, bazen yaşanabilme olasılığı olan olumsuz bir duyguya mani olmaya çalışmak…

Korku Duygusu Ne İşe Yarar

Korku: Bize kaçmamızı ve kendimizi korumamızı söyler. — Çocuklukta İhmalin İzi, Dr. Jonice Webb, Dr. Christine Musello

Korku: Genellikle kişinin kendi kendini engellemesine ve performansının azalmasına neden olur. — İş Hayatında Zihin Oyunları, W. Timothy Gallwey

Korku: Sorumluluk sahibi ol, üretken ol, yoksa…. diyor — İş Hayatında Zihin Oyunları, W. Timothy Gallwey

Siz hangi yazara katılıyorsunuz?

Ben hepsine katılıyorum. Duruma göre hepsini söyleme potansiyeli var bu duygunun 🙂

Bazen de güvenli alandan yani konfor alanımızdan çıkmamıza engeldir. Çünkü beynimiz bilinmezliği tehlike olarak algılar. Bu da bizim konfor alanımızdan çıkmamızı, risk almamızı, vs. engeller. Burada da cesaret duygusuna ihtiyacımız olduğundan, madalyonu çevirmek gerekir. Diğer taraftan bakmak gerekir.

Bunu yapabiliyorsanız hayatınızın kontrolünü elinize almış oluyorsunuz demektir. Hayat yaşamak içindir, korkuların etkisinde rutine bağlamak değildir.

Asıl, anlama bakmalıyız. Semptomlar yalnızca, ta derinlerdeki korkunun patlamakta olduğunu haber veren ulaklardan ibaret!

Irvin D. Yalom

O halde korkunun anlamını öğrenmeli. Bunun için duygularınızı doğru okumayı öğrenmelisiniz tabi…

Amigdala ne kadar şiddetli uyarılırsa, olay o kadar güçlü bir biçimde yer eder; yaşamımızda bizi en fazla heyecanlandıran ya da korkutan olaylar, en silinmez anılarımız arasında yer alır. Bu da aslında, beyinde iki bellek sistemi bulunduğu anlamına gelir; biri sıradan olaylar, diğeri ise duygusal açıdan yüklü olanlar için.

Daniel Goleman

Duygularınızı tam anlamıyla öğrenmek için, onların çeteresini tutmalı; sizlere hangi durumda, neler yaşatıyor bilmek gerekli. Duygularımızdan hangisini yaşıyorsak yaşayalım; panzehirini bulduysak, duygu kontrolünü yapabilme becerisine sahibiz demektir. Korkularımız, en güçlü duygularımızdan biri ve bizim hayatta ilerlememizin önündeki en büyük engelimiz olabilir.

Haydi; gelin kaldıralım engellerimizi. Hayatımızı engelsiz, daima ilerleyerek yaşayalım. Çıkmaz sokaklara takılmayalım. Ne dersiniz?

İlknur Yildiz