News,  Others,  People,  Post

Mesih!!!

Mesih ’in gelmesini sabırsızlıkla bekleyenlerin beklentisi ne acaba?

Son zamanlarda çoğumuz dünya gündemini salgın virüs sebebiyle yakından takip ediyoruz. Üstüne bir de dünya liderlerinin yöneticiliklerini, kriz yönetimlerini kendimizce yorumluyoruz. Hatta birçok konuda yorumlar yapıyoruz. 2020 yılına girdiğimizden beri dünya olarak yaşadığımız en büyük olay tabi pandemik virüs salgını. 2020 garip bir yıl olarak başladı ve devam ediyor maalesef…

Bütün dünyada olup bitenlerin yanında bir de olmayanlar var tabi. Varsayımlar! Bilinçaltımıza işlenen ve düşünmemize sebep olan diziler ve medya bizi, henüz gerçek olmayan; varsayımların gerçek olabilme ihtimallerini düşündürmeye itiyor. Bunlara en büyük örneklerden biri de tüm dünyada ciddi tartışılan Mesih dizisi. İnsanlar, son dönemlerde yayınlanan bu tarz diziler ve medyada konuşulanlarla beraber; bir kurtarıcının geleceğine olan inancını artırmış görünüyor. Medyada konuşulanlardan en çok dikkatimi çeken; İsrail sağlık bakanının yaptığı Mesih’in gelmesiyle ilgili açıklama birçok ülkede haber olmayı başardı.

Image for post
Mesih
Kurtarıcı

Kurtarıcı, kutsanmış anlamlarına gelen Mesih kelimesi; Tanrının görev vermek için seçtiği kişiye söyleniyor. Farklı dinlerde farklı inançlar hakim olsa da, en yaygın olan inanç; Hz. İsa’nın aslında ölmediği, yükseltildiği ve kıyamete yakın bir zamanda dünyaya indirilip eceliyle öleceğidir. Çarmıha gerilen İsa, çarmıha gerenlere İsa gibi gösterildiği, aslında O olmadığıdır.

En yaygın inançtan yola çıkarak; dünyaya bir Mesih (kurtarıcı) gelmesini bekleyenlerin tam olarak neyin kurtarılmasını beklediklerini merak ediyorum. Literatürde ruhani bir kurtarıcı olduğu, kuracağı krallığın da (Tanrının krallığı) manevi bir krallık olduğu yazar. Ruhani bir kurtarıcıdan dünyadaki doğal afetleri kesmesi, virüsü engellemesi vs beklenmiyor buna göre. Ruhani lider, her insanın aslında kendi kendini geliştirerek elde edebileceği, manevi gelişime katkı sağlayacağı umuluyor diye düşünüyorum. Tarihte böyle olmadı mı? Bu manevi gelişimi her hangi bir lidere ihtiyaç duymadan kişi kendisi geliştirebileceği gibi; muhteşem bir lider olmasına rağmen manevi duygularındaki kirlenmişlikten, kötülükten vazgeçemeyen hatta belki de onlarla beslenen insanlar da olacaktır. Ruhani lider, belki bir yol arayan insanların yol bulmalarını daha net ve hızlandırılmış bir şekilde sağlayabilir.

Image for post
Mesih
Gündem

Benim anlamadığım, İsrail sağlık bakanının ülkenin üst düzey yönetiminde olmasına rağmen; medya dünyasını uluslarası çapta sallandıracak bir haber manşeti vermesinin sebebi neydi acaba? Popüler olmak mı? Gerçekten inandığı için mi? Gerçekten inanıyorsa da onun beklentisi ne? Sizlerden biri, kurtarıcı bekleyenlerdenseniz belki bana ulaşarak, merakımı giderebilirsiniz.

Bana göre her birimiz kendi küçük çapımızda birer kurtarıcıyız zaten. Kendimizi geliştirerek kurtarıcı mertebesinde bir maneviyata ulaşabiliriz. Belki de hayattaki herkesin ortak tek amacı budur zaten. Ben tabiki peygamberliği tenzih ederek bu cümleleri yazıyorum. Amacım inanç sistemlerine, inançlara laf söylemek değil. Her inancın temelinde iyilik, saygı, vs gibi ‘iyi’ diye adlandırdığımız değerlerin her insanda olması gerektiğidir. Kişilerin bir kurtarıcıdan beklentisini merak ediyorum o kadar. Çünkü bana göre; kalpleri kararmış insanları, yoğun ışıklara tutsak da aydınlatmak zor geliyor bana. Bütün dünyaya kötülük yapabilecek kadar körelmiş insanların çizginin diğer tarafına geçmeleri imkansız değil bence; ama çok zor… Bir de çizginin hangi tarafı kime göre iyi? O çizgi herkes için aynı yerde mi?

Image for post
Mesih

İlknur Yıldız