News,  Others,  People,  Post

Mutluluk İçin Gereken 2 Şey

Bu güne kadar mutluluğun bir çok tanımı yapılsa da, ben kendi formülümü ve tanımlarımı sizlerle paylaşmak isterim. Bu yazımda, mutluluk için gereken 2 şey nedir ve nasıl uygulanır, bunlardan bahsedeceğim.

Uğruna hayatın anlamını yüklediğimiz, içinden çıkılamaz düşüncelere girilen bir kelime olabiliyor bazen mutluluk. Üzerine eğitimler, seminerler yapılan, kişiye göre tanımı farklılık gösterebilen bir kelime. Tek bir kelime var; ve anlamı herkes için farklı! Sizin için mutluluğun anlamı nedir? Yazıyı okumaya başlamadan önce; kendi cümlelerinizle, kendinize ait bir mutluluk tanımı yapabilir misiniz?

Photo by Julia Avamotive from Pexels

Tanımlamak, teşhis koymaktır!

Tanımladığınız bir konu sizin için bir bilinmezlik olmaktan çıkar. Hayatta sizi mutlu eden anları, o anlarda neler hissettiğinizi düşünün. Belki de üzerine düşündüğünüz, hedefler sinsilenizdir mutluluk. Ya da mutluluğu tek kelimelik bir başlık olarak düşünün ve altına gene tek kelimelik tanımlar yerleştirin. Tanımınız neyi barındırırsa barındırsın farketmez, artık sizin hayatınıza uygun olan, kendi kelimelerinizle yarattığınız bir tanımınız var.

Avrupalı için, kişiye tekrar tekrar “mutlu olmasının” emredilmesi, Amerikan kültürünün tipik bir özelliğidir. Ama mutluluk aranmaz; ortaya çıkması gerekir, insanın, “mutlu olmak” için bir nedeni olmalıdır. Bu neden bulunduktan sonra mutluluk otoma­tik olarak gelir. Gördüğümüz gibi insan, mutluluk arayışında değildir; belli bir durumda yapısal ve uykuda olan potansiyel anla­mı gerçekleştirmek yoluyla mutlu olmak için neden aramaktadır.

Bu neden ihtiyacı, insana özgü olan bir başka olguya -gülme­ye- benzer. Birisinin gülmesini istiyorsanız, ona bir neden sun­manız, örneğin; bir fıkra anlatmanız gerekir. Onu gülmeye zorla­yarak ya da kendini zorlamasını sağlayarak, gerçek bir kahkaha yaratmak kesinlikle olanaksızdır.

İnsanın anlam Arayışı, Viktor Emil Frankl
Photo by cottonbro from Pexels

Aslında kendi tanımınız, yol gösterici haritanız! Bunu bu yazımda açıklayacağım ve kendinize ait bir mutluluk formülü çıkaracağız.

Tanımınızda geçen kelimeleri ne kadar hayatınızda barındırırsanız, mutluluk seviyenizin arttığını göreceksiniz. Zaman zaman düşünceler değişir; ve dolayısıyla tanımlar değişir. O halde bunların farkında olup, değişime ayak uydurmak; hayatın dengesini yeni değişikliğe göre düzenlemek gerekir. Yeni tanıma uygun bir hayat düzenine geçilir.

Değişmeyen tek şey, değişimin kendisinir.

Herakleitos

Bu durumda, sizin düğümünüzü çözeceğeniz yer; tanımlamak! Fakat bununla iş bitmiyor tabi.

Örneğin; Mutluluk benim için, eğlencedir.

Viltor Frankl’in tanımına göre; mutluluk nedenim: Eğlence!

Tanımı hayatımıza uygulamak nasıl mümkün?

Hayata bu tanımları dahil etmek, çoğu zaman cesaret gerektirir. Bu tanımları uygulamak, bazen disiplinli bir plan yapmayı, bazen de spontane bir fırsat değerlendirmeyi gerektirir. Hatta hayatı tekrar düzenlemek, mevcut düzeni değiştirmek, mevcut yapıyı değiştirmek; bazen zorlu, hatta imkansız dahi gözükebir. O zamanlarda benim gibi profesyonel bir koçtan destek alabilirsiniz. 🙂 İmkansız denilen yolların gizli anahtarlarını bulmanızı sağlayabiliriz.

Buradaki püf nokta: Tanımınızda bulunan duygu, düşünce ya da her ne ise; onu hayatınıza bolca dahil etmek. Fakat tanımınızı da açıklamak gerekir.

Örnekten yola çıkacak olursak; cevap: Hayatımızda eğlencenin yerini artırmak.

Eğlence benim için ne demek? Eğlenmek nasıl gerçekleşir.

Benim için kahve içmek bile çok keyifli 🙂

Photo by Skylar Kang from Pexels

Nikolay Vasilyeviç Gogol’ün bir kitabındaki mutluluk tanımı; “Bence, düşüncelerini, duygularını ve izlenimlerini başkalarıyla paylaşmak, dünyanın en büyük esenlik ve mutluluklarından biridir.”

Bu tanıma göre gerçekten anlaşıldığını hissettiğin, paylaştığında, sana huzur getiren, birileri olmalı hayatınızda.

Mutluluk elde edilecek bir şey değil. O zaten orada; doğarken içimizdedir. Onu kaybetmedik, sadece uzaklaştık, kendi kendimize sırt çevirdik.

Beden ile Ruhu Dengelemek, Osho

Dışarıdaki etkilerle edindiğimiz mutluluk kısa sürelidir. İçeriden, yani düşünsel anlamda edindiğimiz mutluluk uzun sürelidir. Bu tanıma göre düzenlediğiniz hayatınız ile mutluluğu yakalamış oluyor musunuz? Cevap: İpin ucunu tutmuş olursunuz. Devamı için kendi hayatınızdaki değişimlerin farkında olup, düşünce yapısını düzenlemek gerek.

Düşünce yapısındaki düzenlemeler için;

1- Dengeli İnsan Olma

Mutluluk için gereken ilk şey dengeli olmaktan geçiyor. İçsel-Dışsal dengesini korumak, hayatımızı kolaylaştıran ve rahatlama sağlayan bir denge olacaktır.

İçsel olmak demek; kişinin olaylara ve düşüncelere bakış açısı içe dönük demektir. Herşeyin sebebini kendisinde arayan, herşeyi kendi halledebileceğini düşünen; kısacası her durumda okları kendine çeviren kişidir. ‘Ben kendim hallederim’, ‘benim yüzümden oldu’, ‘onu da ben yaparım’, gibi cümleler içsel insan olan kişilerin cümleleridir.

Dışsal olmak demek; olaylara ve düşüncelere bakış açısı dışa dönük demektir. Sebepleri dışarda arar. kendi sorumluluğunu başkasına yükleyecek derecede yardım istemekten hiç çekinmeyen biri olabilir. Yani; oklar dışarıya dönüktür. ‘Senin yüzünden oldu’, ‘benim için bunu sen yapabilir misin’, ‘yardımına ihtiyacım var (olmasa bile)’, gibi cümleler dışsal düşünen kişilerin cümleleridir.

İkisi ayrı ayrı sağlıklı düşünce yapıları olamaz. Ya kendimizi, ya da etrafımızı fazla yorar. Fakat bu iki yapıyı harmanlayıp, doğru bir şekilde dengede kullandığımızda, kendimizi de çevremizi de rahatlatan; rahatlamış bir ortam yaratırız. Bu bizi; gerektiğinde hayır, gerektiğinde evet diyebilen daha dengeli insanlar yapar. Yardım almamız gerekiyorsa istemekten çekinmemeli. Olumsuz bir olayın sonucunu başkasını suçlamadan, ‘bu konuda ben ne yapabilirim’ sorusu ile; daha sağlıklı ve yapıcı düşünce sistemi ile hayatımızı dengeleyip, ferahlama alanı yaratabiliriz.

Photo by Mikhail Nilov from Pexels
2- Negatif duygularla baş etme becerisi

Hayat her zaman güllük gülistanlık değil maalesef. Zaman zaman negatif diye tanımladığımız, enerjimizi düşüren duyguları yaşayabiliyoruz. Bu durumda benim diğer yazılarımda da sıklıkla değindiğim, duygu kontrolünü kullanmak gerekir. Duygularımızı kontrol etmek demek; onları dilediğimiz gibi dönüştürebiliyor olmak, bizim hissettiklerimizin ve tepkilerimizin üzerinde, hatta düşünce yapımızın üzerine kontrol sağlayabiliyor olmak demektir. Bu konu ile ilgili daha detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Duygunun negatifi yoktur. Her duygunun bir amacı vardır.

Sonuç olarak;

Mutluluğun formülünü vermem gerekirse:

Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Mutluluğu Tanımı + Tanımı Hayatımıza Mümkün Olduğunca Çok Uygulayabilme = Mutluluk

İlknur Yıldız

Fakat unutmayalım ki; düşüncelerimizdeki toksitlerden kurtulmadan, mutluluğu yakalamak kısa süreli gerçekleşir. Belki de ilk yapılması gereken, kendimizle düşüncelerimiz üzerine çalışmak. Bu zaten huzur getireceğinden, tanımı hayata uygulamak kolaylaşacaktır.

İlknur Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir