News,  Others,  People,  Post

Profesyonel Koçluk Nedir?

Podcast programımın ilk bölümünde biraz mesleğimden bahsetmiştim ve bu programı yazılı olarak da paylaşmak istedim. Bu yazımda bahsetmek istediğim konu, Profesyonel Koçluk Nedir? Dinlemek isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

Ben profesyonel koçluk yapıyorum. Koçluk ülkemizde yeni bir meslek sayılabildiği için çoğunluğun bilmediği; bilen kesimin de çoğunluğunun yanlış bildiği bir meslek maalesef… Sebeplerinden biri; medyada, film ya da dizilerde yanlış tanıtılıyor.

Her meslekte olduğu gibi koçlukta da kişisel gelişimime yatırımlar yapmam gerekirken; bunu neden sizlerle paylaşmayayım dedim. Podcast ve Blog yazılarımla paylaşmayı hedefliyorum. Böylece belki de daha fazla kişinin koçluğu doğru bilmesini sağlayabilirim.

Sizlere şöyle ifade etmek istiyorum.

Çoooooookkk uzun yıllardır New York borsasında üst sıralarda olan Dünya devi, dünya ekonomisini belirleyen firmalar var ya hani; bu firmalar kendi potansiyellerinin maksimum düzeyde uygulayabilmek için profesyonel koçluk alıyorlar. Dünyanın en çalışılabilir şirketleri seçilen büyük işletmelerin; hemen hepsi profesyonel koçluk alıyor diyebilirim. Sadece büyük şirketler bazında düşünmeyin lütfen; kişiselleştirin ve kendi gelişiminiz, ihtiyaçlarınız, düşünce karmaşalarınız, hayat dengeniz; ya da en mükemmelinizi elde etmek için de koçluk alabilirsiniz. En kötü geçen koçluk seansı dahi mucizeler yaratabilir.

Koçluğu şöyle düşünebilirsiniz.

Koç bir şişe açacağı gibi. Çok çalkalanmış bir soda şişesini düşünün. O Siz’siniz; içinde bulunduğunuz ruh hali o soda şişesinin içindeki basınç kadar. Koç geliyor ve o şişe açacağı ile kapağı açtığında; sizin ruhunuza dolan şişedeki o fazla basınç şişeden çıkıyor. Sadece şişede kalması gereken kadar sıvı kalıyor ve rahatlıyor. Koç size bu ruhunuzdaki rahatlamayı yaşatabilir.

Ya da

Ruh halinizi eviniz gibi düşünün. Evinize olan her yerde bir sürü çöp yığını var ve bu yığınlar o kadar uzun zamandır var ki evinizin bir parçası olmuşlar. Koç gelip size o çöp yığınlarının farkına varmanızı sağlar; ve sizin o çöpleri toplayıp evinizden atmanızı sağlar. Tertemiz, mis kokulu, fazlalıklarından arınmış bir ev; yani ruh hali ile yaşamınıza daha keyifli devam etmenizi sağlar.

Profesyonel Koçluk
Profesyonel Koçluk

Bunlara tanım diyemem, niyetim herkese hitap edebilecek etkilerinden, sadece birazcık kısmından bahsetmek. Ben size koçluk şu demek vs gibi tanımlar yapmayacağım; çünkü herkesin koçluk ilişkisi, koçluktan anladığı farklı olabilir. Dolayısıyla bence en az 1 kere deneyin ve kendi tanımınızı bulun derim ben. Dilerseniz bu tanımları benimle de paylaşabilirsiniz.

Aslında hayatta deneyimlediğiniz herşeyin tanımını kendi kelime dağarcığınızla, kendi cümlelerinizle yapın ki size ait; sizin tanımınız olsun.

Koçluk almak ile ilgili sizinle, Timothy Gallwey’in ‘İş Hayatında Zihin Oyunları’ adlı kitabından kısa bir bölüm paylaşmak istiyorum:

Öncelikle diyor ki Timothy Galwey;

Koçluk, danışana ne bildiğinizi anlatmak değildir, danışanın zaten bildiği şeyi keşfetmesine ya da bulmasına yardımcı olmaktır.

Bir röportajında Galwey’den, koçun, uzmanlığının olmadığı bir koçluk görüşmesi örneği istendiğinde şu örneği verdi:

Houston filarmoni orkestrasında ‘zihin oyunları’ sunumu yapıyordum; der Timothy Galwey ve devam eder.

Kısa bir sunumdan sonra uygulamalı bir örnek istediler ve tuba çalan biri de gönüllü oldu. Hiçbir müzik enstürmanı çalamam ve hiç solo bir tuba performansı dinlemedim.Tuba çalan kişi sahneye çıktığında ona “en çok neyi öğrenmek isterdin” diye sordum.

“Yüksek seviyelerdeyken artıkülasyonda zorlanıyorum” dedi. Ne söylediği hakkında hiçbir fikrim yoktu; fakat bir pasaj çalmasını rica ettim ondan. Sesi oldukça iyi gibi geldi bana; fakat o başını iki yana salladı performansından hiç memnun kalmadığı belliydi.

“Ne fark ettin” dedim; konu hakkında hiçbir şey bilmediğimi bilerek; ama onun bildiğine inanarak!

“Çok net değildi” dedi.

“Bunu nasıl anladın” diye sordum,

“Bu ilginç bir soru” dedi. “Olduğunda aslında duymuyorum; çünkü tubanın sesi kulağımdan çok uzakta. Fakat dilimde hissedebiliyorum”; dedi. Ve bana ilgisini odaklaması için ihtiyacım olan kritik değişkenin ipucunu verdi.

“Dilinde neler oluyor” diye sordum.

“Bunun gibi zor pasajlarda, üst seviyelerdeki notalarda, dilimi kuru ve sanki biraz kalın hissetmeye başlıyorum” dedi.

İhtiyacım olan bilgiye sahiptim.

“Aynı pasajı tekrar çal; fakat bu sefer net ve temiz olmaya çalışma. Senin bu sefer çalarken sadece dilindeki nem seviyende bir değişim olup olmadığına bakmanı istiyorum” dedim.

Aynı pasajı tekrar çaldı; ve ben aradaki farkı anlayamadım. Her ikisi de benim eğitimsiz kulaklarıma iyi gibi geldi. Fakat orkestranın kalanı sandaliyelerinden kalktı ve ayakta alkışladı. Tuba çalgıcısı tatmin olmuş gibiydi; ve yüzünde bir gülümseme belirdi.

Gösterdiği sonuçlara özel bir ilgi göstermeksizin; ona çalarken dilinde ne farkettiğini sordum. “Tüm süre boyunca hep nemli kaldı” dedi ve “Hiç kalın hissetmedim”.

“Bunu neye bağlıyorsun” diye sordum.

“Çok rahat hissettim kendimi. Sen netlik için kendini zorlama dediğinde baskı gitti; ve dilimde neler olacağını çok merak ediyordum” dedi.

“Belki de sen baskı hissettiğinde, heyecan biraz dilini kurutuyor; bu da sana kalın hissettiriyor. Ne olduğuna odaklandığın zaman fazla baskı yoktu; korkuyu bıraktın” dedi Timothy Galwey.

Image for post

İşte bu mükemmel bir koçluk örneği…

Siz de tatmin seviyenizi artırmak istemez misiniz?

Daha tatminkar bir hayat kim istemez ki?

Evet tam olarak; hayatınızda tatmin olmadığınız, olamadığınız alanlarda çalışmak isterseniz biz koçlar her zaman hazırız;

Ya Siz?

Bana ulaşmak isterseniz, veb sitemdeki ‘bana ulaşın’ kısmından, sosyal medyalardan ya da aşağıda adımın üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Huzurla Kalın…

İlknur Yıldız