News,  Others,  People,  Post

Reality Show’ları Neden Severiz

Reality Showlar bize neler hissettiriyor? Reality Showları neden severiz?

Son zamanlarda ‘reality show’ diye adlandırılan, insanların hayatlarını anlatan programların ne kadar çok sevildiğini düşündüm. Biz insanlar başka insanların hayatlarını ve değişimlerini izlerken; belki de kendimizden bir çok şey bulduğumuz ya da bulacağımızı umduğumuzdan keyif alıyoruz. İzlediğimiz kişilerin yerine bazen kendimizi koyar; kendi değişimimizi hayal ederiz. Gerçeğe döndüğümüzde de kendi şartlarımızdaki ‘imkansızlığımızı’ hatırlar; rutin hayatımıza geri döneriz. Sonuç olarak; reality showların hayatımıza hiçbir etkisi yok!

Bir şey hariç;

O da; birkaç dakikalığına da olsa hayal kurmamıza yardımcı oluyor. Bu hayalleri gerçeğe geçirebilenler vardır tabi; ama orana bakılırsa, hayal kurduktan sonra gerçeğe geçirebilen oldukça az. Her seferinde hayal kurup gerçekleştiremediğiniz hayallerin artması; aslında depresif durumun artmasına sebep oluyor. Belki çok fazla hayal kuruyorsunuz; ve çoğu insandan daha fazla hayalinizi gerçekleştiriyorsunuz. Fakat gerçekleştiremediklerinizle ilgilendiğiniz sürece depresif durumunuzu kamçılıyorsunuz.

İzlediğimiz kişiler genelde içe dönük, rutininden vazgeçemeyen, hayatlarında belli noktalarda ya da genel olarak oldukça sıkışmış; hatta bu sıkışıklıkları sebebiyle de kendilerine, kendileri yardımcı olamadıklarından; başkalarından, belki de en ulaşılabilir gördükleri reality showlardan yardım istiyorlar. Bunu o kadar çok istiyorlar ki, söyleneni yapıyor; kendi pozitif iç dünyalarını dışarıya yansıtmayı başabiliyorlar. Buradaki kilit kelime; istemek. Evet yeterince istersen yapabilirsin, başabilirsin gibi cümleler çok duyarız. Nedir bu yeterince istemek? Bu programlardaki kişilerin, o sıkışmış, çaresiz hissettikleri nokta; onların en çok değiştirmek istedikleri nokta oluyor.

Bir başka deyişle; en zayıf noktanız en güçlü noktanız haline geliveriyor.

Eğer ki en zayıf noktanız sizi yeterince köşeye sıkışmış hissettirmiyorsa; bir kenarda zayıf nokta olarak kalabiliyor. Sizi zaman zaman sıkan, üzen, içinize kapanmanızı sağlayan bir yanınız oluyor. Eğer ki yeterince en zayıf noktanızla, rutin hayatınıza etki edebilecek sıklıkta karşılaşırsanız; o zaman değiştirmeye, ya da üzerinde çalışmaya gönüllü olabilirsiniz. Belki de uğraşmayıp daha depresif hale gelebilirsiniz. Fakat o kadar sıkıştırana kadar beklemektense, zayıf noktalarınızla baştan ilgilensek de, çok zayıflamadan güçlendirsek güzel olmaz mı?

Bu tarz reality showları izleyip kendi hayatınız ile ilgili hayal kurmak yerine; zayıf noktalarınızla çalışmak üzere bir koçla çalışıp; kendinize özgü, kendiniz için en iyi çözümü bulmanıza yardımcı olabilirsiniz. Tamamen sizin hayatınız odaklı VIP bir ’reality show’ hizmeti almak istemez misiniz? İçinizdeki sizi, yeteneklerinizi, potansiyelinizi açığa çıkarmak, parlatmak, daha tatmin olabileceğiniz bir hayatı yaşamak için; hayal kurmaya kesinlikle ihtiyacınız olabilir. Fakat başkalarının hayatlarının hayallerini değil. Başkalarının hayatlarından esinlenmek, feyz almak sizin hayallerinizi geliştirebilir tabiki; ama gelin bunu izlediğiniz programlardan esinlenip kurduğunuz bir hayal olarak bırakmaktansa; kendi hayallerinizi, sizin hayatınızda uygulamaya geçirelim. Hayallerinizi gerçekleştirin; yapamadığınızı düşünüyorsanız medet ummayın, bir profesyonel koçla çalışarak vurun on ikiden.


Nasıl?

Bunun için ihtiyacınız olan, o hayalleri gerçekleştirebileceğiniz tutkunuzu bulmak ve o tutkuyla gelen motivasyonun da sizi eyleme geçmenizi sağlamasına izin vermek. Ulaşmak hayallerimizdeki kadar hızlı olmayacağı için, duraksama ya da yarım bırakma seviyesine geldiğinizde; tutkunuzu hatırlamanız, gerekirse büyütmeniz, böylece motivasyonunuzu yerinde tutmanız gerekecek. İşi sonlandırdığınızda hayallerinizi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşama zevkine ulaşmış olacaksınız. Bunun tadına vardığınızda da hayaller peşinizi bırakmayacak ve hayatınızda heyecanı, tutkuyu ve motivasyonu hep elde tutacaksınız.

Bu heyecana hazır mısınız?

Ilknur Yildiz