News,  Others,  People,  Post

Sizin Bitkiniz Ne Olsun?

Her birimizin bir bitkisi olduğunu varsayalım ve bu bitki kendimizi yansıtsın. Sizin bitkiniz ne olsun?

Düşünün ki her birimizin kendimize özel bir bitkisi var. Bu bitki onu sulamamız, ona iyi bakmamız ile değil, bizim ruh halimiz ile bağlantılı ve ne kadar iyiysek o kadar iyi, parlak, güzel, ışıl ışıl. Modumuz düşerse o da soluyor, boynunu büküyor ya da matlaşıyor.

Image for post
Sizin Bitkiniz Ne Olsun
Bitkini Seç;

Şu anki ruh halimizi, enerji düzeyimizi düşünelim. Ne durumdayız? Tam olarak açıklayamıyorsak bile bunu kendimize, 1 den 10 a kadar bir değer aralığı içerisinde değerlendirebiliriz. 1 en düşük, 10 en yüksek enerjimizi yansıtsın.

Daha sonra bizimle bağlantılı olan bu bitkiye bir göz atalım. Öncelikle onu düşünelim, nasıl bir bitki, boyu nasıl, kokusu var mı, varsa nasıl, genişliği nasıl, ne kadar yer kaplıyor, rengi ne … gibi sorularla onu hayalimizde canlandıralım. Tüm detaylarıyla lütfen. Dilersek ona isim bile verebiliriz.

Her şeyiyle hayalimizdeki bizimle bağlantılı bitkiyi canlandırdığımıza göre, şimdi onu enerji düzeyimizde bir yerlerde düşünme vakti. Ne kadar canlı, ne kadar parlak? Şimdi en önemli yer burası. Hadi bu bitkimizi en güzel haline getirelim. Ne eksik, neyi yapmamız gerekiyor daha fazla ya da neyi yapmayı bırakmamız gerekiyor. Unutmayalım, kendimizde yaptığımız tüm değişikler bitkimize yansıyor bu sebeple değişikliklerimizi biz kendi üzerimizde yapmalıyız. Eğer ki bitki üzerinde uğraşırsak bir sonuç elde edemeyeceğiz. O tamamen bizimle ilintili. Kendimizde nelerin yapılması ya da yapılmamasına karar verdiysek, şimdi uygulama zamanı. En kolaylarından başlayalım ya da en zorundan, hangisinin bizleri motive edeceğine kendimiz karar verelim.

Image for post
Sizin Bitkiniz Ne Olsun
Dönüşme Vakti;

Evimizde soluk, cansız bitkiler mi isteriz, yoksa canlı, pasparlak harika bitkiler mi? Kendimize ve etrafımıza yayacağımız en iyi enerji evimizdeki bu eşsiz güzellikteki bitkileri yansıtıyor. Ruh halimiz tabi ki değişken, nasıl ki her sabah ve akşam bitkilerimizi kontrol ediyorsak artık kendi bitkimizi de kontrol edelim. Ara ara kontrol ettiğimiz bitkimiz yani ruh halimiz bizim düşen enerji düzeylerini de kontrol etmemizi ve kendimizi her daim en iyi halimizde tutmamızı sağlayacaktır. Artık hayatta bir canlıdan, o canlının iyi bakılıp bakılmadığından sorumluyuz. Bu hayali bitkimize iyi bakalım.

Image for post
Sizin Bitkiniz Ne Olsun

Sorumluluk almak bazen üşendiğimiz ya da ertelediğimiz konuları zamanında ele almamızı sağlar. Eğer ki başka şeylere önem vermek daha önemliyse kendimize önem vermekten, o zaman hayalimizi devreye sokabiliriz. Sorumlu olduğumuz bu hayali bitkimiz her seferinde bize bizi hatırlatacaktır. Kendimiz için değil, hayali bitkimizin sağlığı, güzelliği için, aldığımız sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirebilmek için uğraşmalıyız. Bunu yaparken de kendimize yapılmış en büyük iyiliği yapacağız. Sabah kalktığımızda enerji düzeyimiz yüksek uyanacağız, gece yatarken en iyi halimizle yatacağız. Güne güzel başlayıp, güzel bitirebileceğiz. Çok basit gözüken bu durum, her gün otomatik pilotta yaşadığımızdan, zaman zaman yapmayı unuttuğumuz bir şey. Bu hayali bitkimiz bizi otomatikliğimizden kurtarıp kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliği yapmamızı sağlayabilir. Hayatın karmaşasında kendimizi hatırlatabilir. Bir nevi meditasyon gibi…

Düşünmek, fazla enerji harcamadan deneyler yapmaktır.”

Sigmund Freud

İlknur Yildiz