News,  Others,  People,  Post

Toplum Nasıl Yönlendirilir?

İnsanların duygularını yönetmenin ne kadar kolay olduğunu düşünebiliyor musunuz? Toplum Nasıl Yönlendirilir?

Devletler insanları yönlendirme, yönetme gibi eylemleri büyük çoğunlukla görsel ve yazılı basınla yapıyorlar. 2018 Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırmasına göre kadınlar %49.2, erkekler %50.8.

Televizyon dizilerinin uzunluğundan, izlenmesi bütün bir akşama mal olmasından ziyade, bir de içerik mevzusu var. Uzmanlar tarafından; çok başarılı görülen, artık yurt dışına sattığımız yapımlar olduğu söyleniyor.

Kıyaslama yaparsam, eskiden yeniye doğru:

Benim gibi 80–90’ların çocukları bilir ki; süreleri kısa,daha bir bizden, çok kaliteli bulduğum diziler vardı bir dönem. Benim ilk aklıma gelenler; hala izlediğimde eve dolan sıcak, samimi havasını hissettiğim; Bizimkiler, Mahallenin Muhtarları, Ekmek Teknesi, İkinci Bahar gibi duygu yüklü; bizi kötü hissettirmeyen, güzel duygular geçiren diziler…

Şimdiki dönem dizilerine bakıyorum, dizilerde bolca gerilim, çatışma, fazlaca negatif duyguları içeren ağır diziler…Ufacık bir gözlemim sonucunda; bir dizi süresince uzun ve bitmek tükenmek bilmeyen gerilim ve/veya, kavga ya da savaş sahneleri; dizi bittikten sonra evde o gerilimin sürmesine sebep oluyor. 2,5- 3 saat maruz kalındığından o duygudan çıkmak tabi zaman alıyor. Bunu topluma mal ettiğimizde; gergin ve kavgaya çok yakın bir toplumun içinde kendimizi bulmamız şaşırtıcı olmasa gerek.

Image for post
Toplum Nasıl Yönlendirilir
Devletin yayınlanan programları ve dizileri kontrol altında tuttuğunu biliyoruz.

O halde devlet bu tür dizileri ya da programları; daha pozitif duygular içeren, program/dizi bitince de; insanın yüzünde mutluluğu, yüreğinde sevgiyi, şefkati barındıran türden yayınlar yapılsa; toplumların gerginlikleri daha aza inmez mi? Hatta aileler bile daha pozitif, sıcak, sevecen duygularla akşamlarını geçirirler diye düşünüyorum.

Dizilerin/programların uzunluğu da sevmediğim bir başka konu tabi… Bütün akşamı bir diziyle/programla geçirttirmek çok acımasızca. Beğenmiyorsan izleme denilebilir tabi; ben hiç tv yayını izlemiyorum. Fakat ülkemizde televizyonsuz akşam geçiren ailelerin çok az olduğunu biliyoruz.

Image for post
Toplum Nasıl Yönlendirilir

Eğer ki televizyon aracılığıyla kitleler kontrol edilecekse; neden kötü duygularla yönetiliyor ve toplum gerginlik, depresyon gibi kötü duygular ve kavgaya yönlendiriliyor? (Mini bir gözlem ile edindiğim bilgiler, gerçeği yansıttığını söyleyemem sadece benim görüşüm)

Amaç bu ise sebep nedir?

İlknur Yıldız