News,  Others,  People,  Post

Zaman

Zamanı tam olarak doğru hissedebilme imkansızdır. Tam da bu sebeple zaman yoktur.

An

Zamandan soyutlanmayı istersen eğer, an’ı yaşa! An’ı tam olarak yaşarken onu zaten hissedemezsin. Duygularının ağır bastığı anlarda zamanı hissetmeyiz. Zamanın olmadığını hissettiğin anda, soyutlanmışsındır. Dolayısıyla da hissetmezsen yoktur! Bunu bu kavramın içine geri girdiğin anda hissedersin. Daha önce yaşadığın tecrübede zamanı hissetmediğini düşünürsün. Zamansızlığı mütemadiyen yaşamanın imkanı yoktur; çünkü zaman kavramının olduğu bir boyutta yaşıyoruz. Somut varlığımız, soyut duygularımızla bağlantılı. Yani bedensel tecrübelerimize dayanarak, duygularımızı yaşarız. Onların birbirinden koptuğu yerde zamansızlık var. Bedensel kavramımızdan uzak kalmamız mümkün; fakat uzun vadede mümkün değildir. Zira bu dünyada yaşama koşulları somut, yani bedensel algılayışlarımıza bağlıdır.

Somut

Meditasyon, soyut kavramlara odaklanmakla beraber; bedenin en rahat olduğu zamanlar da olabiliyor. Medite haldeyken, zaman kavramını hissetmeme durumu da buna bağlıdır. Duygularımız, hislerimiz gibi kavramlarımızın bedenimiz üzerine fiziksel ve ruhsal etkileri araştırmalarla sabittir. Çoğu hastalığın en büyük ilacının moral olması, en önemli kanıtı desek yanlış olmaz. Moral soyut bir kavramdır; hislerimizle açıklayabiliriz. Somut olarak fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerinde etkileri çok büyüktür.

Soyut Kavramlarımızın Önemi

Kendimizi anlamak istiyorsak soyut kavramlarımızı çözmek daha doğru olacaktır.

  • Duygularımızı tanıyor muyuz gerçekten?
  • Hangisini, ne sebeple yaşıyoruz?
  • Bizdeki sonuçları ne?
  • Hislerimizin bizdeki yansımalarını ne kadar biliyoruz?

Zaman, bizim yaşadığımız dünya ile bağlantımızdır. Zaman kavramından uzaklaşmak için de anda kalmak gerektiğini söylemiştik. Bunun için tek yol meditasyon değil elbette. Yaşadığımız bazı yoğun duygu durumları, bizi zaman kavramından soyutlayabilir. Çok eğlendiğimiz, sevindiğimiz, heyecanlandığımız, üzüldüğümüz gibi durumlarda hissetmeyiz. Dolayısıyla aklımızdan zaman geçmez. Aklına geldiği anda da, zamanın var olduğu evrende bedeninle bulunuyorsun demektir. Zamanın olmadığı zamanlarda sadece ruhunla varsındır.

Dakikalar
Bu dünyada olması gerektiği gibi yaşamak için de iki kavramı dengede yaşamak gerekiyor.

Mevcut dünya düzeni daha realistik, somut veriler üzerine tanımlanmışsa da, insan olmak hissetmektir. Yaşamak, duygularını hissetmektir. Elini kalbinin üzerine götürdüğünde, o kalbi orada hissedebiliyor olmak demektir.

Sonsuzluk
Sonuç olarak;

Kendimizleyken insan olmanın erdemlerine -yani yaşamaya-, hissetmeye özen gösterirken; bu dünyada yaşamımızın kalitesini artırmak için daha somut kavramlara, planlara, geleceğe, var olan ve olması gereken dünya şartlarına da gerektiği şekilde önem vermek gerekir.

Bütünlük

Her iki durumu; yani somut dünya kavramlarımızla, soyut kavramlarımızı dengede tutmak, işin sırrı. Daha da fazlası için bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiler,

İlknur Yildiz